Podle § 36 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky podle věty druhé je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.
Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku (viz § 37 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon).
Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. dubna do 30 dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.
(viz § 36 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon).
O odkladu školní docházky rozhoduje podle § 37 odst. 1 školského zákona ředitel spádové školy nebo školy, kterou zákonný zástupce žáka zvolil. Podle § 37 odst. 1 školského zákona odloží začátek povinné školní docházky na základě písemné žádosti zákonného zástupce dítěte. K žádosti musí být doložena dvě doporučující posouzení:
Odborným lékařem způsobilým posoudit zdravotní stav dítěte pro účely odkladu začátku povinné školní docházky může být v konkrétním případě také dětský lékař nebo praktický lékař pro děti a dorost, a to zejména v situacích, kdy k odložení začátku povinné školní docházky dojde z důvodu celkové tělesné nezralosti, častého onemocnění apod. V případě, že je dítě v lékařské péči z důvodu jiných zdravotních obtíží, je třeba trvat na tom, že takové posouzení by měl provést odborný lékař, který se na tuto konkrétní oblast specializuje, tedy např. alergolog, neurolog, kardiolog apod. Ředitel rozhodne o odložení začátku povinné školní docházky v případě, že obdrží obě doporučení k odkladu.
O přijetí k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy za podmínek stanovených v § 36 (viz § 46 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon).
Ve škole se vzdělává 27 žáků v základní škole a 32 dětí v mateřské škole, která je její součástí. Do základní školy docházejí žáci i z okolních obcí (Horní Habartice, Malá Veleň, Malá Bukovina, Benešov nad Ploučnicí, Markvartice, Česká Kamenice).
Naše škola nabízí žákům klidné, přátelské, přehledné a téměř rodinné prostředí. Nižší počet žáků ve třídách umožňuje respektování individuálních možností a potřeb každého žáka. Učitel se tedy může věnovat více jednotlivým žákům a ti mají více příležitostí se projevit a zažít pocit úspěchu.
Počet tříd ZŠ: 2
Počet učitelů ZŠ: 3
Počet sistentů ZŠ: 2
Vzdělávací program: Základní škola "Veselá škola"
Snažíme se zařazovat způsoby výuky, které nejsou pouhým předáváním hotových poznatků, ale vycházejí z aktivní práce žáků ve skupinách a z propojení poznání různých předmětů. Zařazujeme aktivity nevyžadující sezení v lavici (skupinová práce, práce ve dvojicích, komunitní kruh, relaxační činnosti). Jsme vybaveni didaktickou i výpočetní technikou a jsme napojeni na internet.
Děti jsou podporovány v dovednostech důležitých pro potřeby dalšího vzdělávání – dovednost učit se, být tvořivý a umět řešit problémy, umět účinně komunikovat s lidmi i technikou, umět spolupracovat, respektovat práva svá i práva jiných, být tolerantní k jiným, mít vztah k přírodě i kultuře a chránit je, umět pečovat o své zdraví a bezpečí, poznávat a rozvíjet vlastní schopnosti. Výsledkem naší práce je velká úspěšnost v přechodu žáků na víceleté gymnázium v České Kamenici.
Naše škola žije bohatým kulturním životem. Již řadu let fungují zájmové kroužky:
Každoročně realizujeme spoustu kulturních akcí, oslav a soutěží pro děti:
Škola se dále zapojuje do různých celostátních soutěží a projektů:
Organizujeme množství vlastivědných a přírodovědných výletů:
Uvítáme jakoukoli podporu z řad občanů, ať už se bude jednat o finanční dar pro školu, zahájení dalšího zájmového kroužku nebo návrh na zorganizování besedy s žáky o Vaší zajímavé profesi či koníčku.